Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Trzy oferty w przetargu na system DMR Simulcast dla KSP

 

Trzy podmioty złożyły swoje oferty w przetargu na dostawę systemu DMR Simulcast dla Komendy Stołecznej Policji. System obejmie swoim zasięgiem 9 powiatów wokół Warszawy. Najkorzystniejszą cenowo propozycję złożyła spółka IP Connect z Rybnika, jednakże o finalnej punktacji może zdecydować okres zaoferowanej gwarancji i ilość dni na wykonanie zamówienia. Policja dysponuje kwotą 2,7 mln zł brutto na realizację tego projektu. Wszystkie trzy oferty zmieściły się w założonym budżecie.

radiotelefon-Motorola-GP360-policja-narada

Przypomnijmy, iż obecnie Policja w powiatach wokół Warszawy nie może korzystać z dobrodziejstw stołecznego sytemu TETRA. Nie pozwalają na to zasięgi systemu. Komunikacja odbywa się w trybie Simplex - bezpośrednio radio do radia - bez pośrednictwa przemiennika. Z racji braku częstotliwości radiowych, które są bardzo pożądanym dobrem rzadkim, policyjni specjaliści zdecydowali o wyborze technologii Simulcast.

 

Wielostrefowa sieć typu Simulcast używa tej samej częstotliwości na całym obszarze pokrycia, w odróżnieniu od sieci typu Multicast, które wymagają minimum 3-5 kanałów częstotliwościowych (typowo). Taka oszczędność częstotliwości ma niebagatelne znaczenie w czasach kiedy licencje na ich użytkowanie są coraz droższe, a ich uzyskanie coraz trudniejsze. Co istotne w sieciach typu Simulcast nie ma potrzeby skanowania czy manualnej zmiany kanałów – wszystko odbywa się w sposób automatyczny.

 

Dodatkowo niektóre oferowane na rynku stacje bazowe Simulcast potrafią pracować w trybie odbioru zbiorczego przestrzennego, który zwiększa zasięg aż o 50% w porównaniu do tradycyjnych przemienników DMR dostępnych obecnie na rynku.

 

Wracając do samego postępowania - tuż przed otwarciem ofert policja odpowiedziała na zarzuty dotyczące ograniczenia konkurencji w przetargu i nie rozdzielenie części typowo radiowej od teletransmisyjnej. Zarzut dotyczył konieczności integracji zaoferowanego systemu radioliniowego z wykorzystywanym obecnie rozwiązaniem LMDS WiBAS-OSDR firmy Intracom Telecom, którego wyłączonym dystrybutorem na terenie Polski jest firma Xentia.

 

Chodzi o zapis w SIWZ: "Radiolinie muszą być kompatybilne z posiadanym przez zamawiającego systemem zarządzania UniMS. Zamawiający posiada system zarządzania uniMS, który obsługuje w istniejącej sieci radiolinie serii OmniBAS, OmniBAS-OSDR oraz system LMDS WiBAS-OSDR firmy Intracom Telecom. System radiowy klasy operatorskiej działający w paśmie 18 GHz, pokrywający kanały od 9 do 18 z planu 18A27.5. W przypadku dostawy radiolinii z innym system zarządzania Wykonawca zobowiązany jest do zintegrowania systemów w sposób pozwalający na nadzór nad całą siecią radiową z przynajmniej jednego systemu."

 

Policja odpiera zarzuty tłumacząc się koniecznością budowy łączy teletransmisyjnych wraz z systemem DMR co pozwoli na uruchomienie systemu w lokalizacjach w których nie ma dostępnej sieci teletransmisyjnej.

 

W przetargu wpłynęły trzy oferty (budżet 2 721 990,00 PLN brutto:

  • 1. IP Connect Sp. z o.o.  - 2 388 989,60 PLN brutto, 48 m-cy gwarancji, 30 dni robocze na wykonanie zamówienia,
  • 2. Xentia Sp. z o.o. - 2 644 500,00 PLN brutto, 60 m-cy, gwarancji i 35 dni na wykonanie zamówienia,
  • 3. Konsorcjum: Aksel Sp. z o.o. i IT Partners Telco Sp. z o.o. - 2 595 079,83 PLN brutto, 60 m-cy gwarancji, 30 dni na wykonanie zamówienia.

 

W najbliższych dniach powinien zostać ogłoszony zwycięzca tego postępowania, o czym poinformujemy naszych czytelników.

 

Źródło: przetargi.policja.waw.pl Fot: policja.pl