Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Szybkie zwiększanie udziału OZE wymaga szybkiej łączności


Niesterowalne, zmienne, rozproszone – tak w trzech słowach można określić odnawialne źródła energii, które są jednym z priorytetów nowo utworzonego Ministerstwa Klimatu. Jak zapanować nad OZE, aby zapewnić stabilność pracy KSE i zaspokoić potrzeby energetyczne Polaków? W tym celu niezbędna jest budowa inteligentnej sieci energetycznej (Smart Grid) oraz niezawodnej i szybkiej sieci łączności. - pisze Izabela Żylińska, redaktor naczelna portalu Smart-Grids.pl.

 

Smart-Grid-energetyka-panele-sloneczne

Implementacja kolejnych źródeł OZE przy zachowaniu ciągłości dostaw energii elektrycznej i bezpieczeństwa sieci jest jedną z potrzeb polskiej elektroenergetyki, na jaką wskazał Minister Klimatu Michał Kurtyka w ostatnim wywiadzie z PAP. Ze względu na coraz większą liczbę niesterowalnych, zmiennych i rozproszonych źródeł w sieci, „zielona” energetyka z powoduje, że zachowanie odpowiedniej elastyczności KSE zaczyna być jednym z kluczowych wyzwań dla polskich OSP i OSD. Aby zagwarantować niezawodność systemu poprzez zrównoważenie popytu i podaży energii, niezbędna jest budowa inteligentnej sieci elektroenergetycznej. Istota działania Smart Grid polega na dwukierunkowej wymianie informacji – przekazywaniu danych (np. w celu rozliczania przepływu energii elektrycznej w dwóch kierunkach „do” i „od” sieci) oraz przesyłaniu sygnałów sterujących (np. w celu realizacji programu DSR).


W oszacowaniu ruchu wynikającego z zarządzania OZE warto wykorzystać wyniki europejskiego projektu EU-SysFlex, mającego na celu analizę uwarunkowań i opracowanie usług, które zaspokoją specyficzne potrzeby  systemu elektroenergetycznego z generacją z wielkoskalowych źródeł odnawialnych przy docelowym udziale OZE przekraczającym 50% mocy przyłączonej. Aby sprawnie zarządzać, OSD i OSP muszą na bieżąco monitorować pełną informację o wszystkich źródłach wytwórczych jak, np. maksymalna moc generacji, obecna produkcja, konsumpcja własna czy jakość prądu i stabilność produkcji. Dane te powinny być dostarczane do OSP nie później niż po 1 minucie od zdarzenia, aby w kolejnej minucie móc je przetworzyć i zaprezentować w systemie SCADA.

 

Prognozuje się, że w 2040 r. uśredniony ruch do obsługi OZE będzie generował ciągły przepływ danych z prędkością 913 Mb/s w skali systemu. W trybie normalnej pracy, duże źródła OZE mogą wykorzystywać łączność przewodową. W przypadku, gdy nie będzie to możliwe z przyczyn technicznych lub ekonomicznych, nastąpi potrzeba zastosowania alternatywnej transmisji, jak np. szerokopasmowej łączności bezprzewodowej. I tu z oczywiste stają się powody zeszłorocznej nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która przydzieliła polskiemu sektorowi energetycznemu, gazowemu i paliwowemu dedykowane pasmo w zakresie częstotliwości 450 MHz. Zgodnie z prawem wspomniane pasmo ma służyć zaspokojeniu potrzeb „realizacji zadań z zakresu łączności głosowej i transmisji danych do zarządzania sieciami przesyłu i dystrybucji paliw gazowych, płynnych lub energii elektrycznej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”. Pozwoli to na samodzielną realizację przez sektor dedykowanej sieci łączności z zastosowaniem szerokopasmowej techniki LTE (w tym CAT-M1 i NB-IoT), zapewni efekt skali, dużą pojemność sieci, komunikację wideo, obsługę ruchu IoT, a dodatkowo m.in. wsparcie dla łączności dyspozytorskiej wykorzystywanej przy utrzymaniu sieci, ale też i w przypadkach zdarzeń krytycznych. Zakończone testy instalacji pilotażowych LTE450 w Polsce pozwalają teraz oczekiwać, że energetycy będą faktycznie mogli wypełnić obietnice składane przez polityków ,choć najpierw politycy muszą doprowadzić do końca zmiany prawne określające zasady funkcjonowania sieci specjalnej.


Źródło: smart-grids.pl

Fot. Michael & Christa Richert, sxc.hu